17 Mart 2014 Pazartesi

Ya Şedidel Batşi Duası, En Doğru Bilgiler Mutlaka Oku

Ya Şedidel Batşi Duası
Ya şedidel batşi duası

Ya Şedidel Batşi Duası

Bu blogda özellikle Çevirgel Duası'na odaklanıp bu dua ile alakalı yazılar yazıp incelemeler yapacağım; ancak diğer geri getirme duaları ile alakalı yazılara da yer vermek adına bu gün Ya Şedidel Batşi Duası'nı incelemeye karar verdim. Evet, geri getirme duaları içerisinde Çevirgel Duası ve Şahmeran Duası'ndan sonra belki de en meşhuru Ya Şedidel Batşi Duası'dır. Öyleyse açıklamamıza başlayalım:


Öncelikle Ya Şedidel Batşi Duasının kelimeleri üzerinde inceleme yapmamız lazım:

Ya: "Ya" ifadesi, bir ünlemdir ve "ey" anlamına gelir. Burada "ya" derken kişi, birine seslenmek istiyor. Bakalım kimmiş o kişi?

Şedid: Şiddetli, güçlü kuvvetli ve sağlam gibi anlamlara gelir ve kimi kaynaklara göre Allah'ın isimlerinden biri olarak kabul edilir.

Batşi: Yakalamak, kavramak, kıskıvrak tutmak gibi anlamlara gelen batşi kelimesi de "Şedidel Batşi" şeklinde tamlama oluşturarak Allah'ın güzel isimlerinden birini oluşturur.

Şimdi Ya Şedidel Batşi Duası'nın kelimelerini birleştirdiğimizde karşımıza şu anlam çıkar: "Ey yakalaması güçlü olan Allah!"

Gördüğün gibi Ya Şedidel Batşi Duasında asıl seslenilen varlık, Alemlerin Rabbi olan Allah'tır.


Peki, Ya Şedidel Batşi Duası Nereden Alınmıştır?


Tabi ki ayetten. Evet, birçok duada olduğu gibi Ya Şedidel Batşi'de de ayetlerden alınan kelimelerle oluşturulmuştur dua. Nitekim Kur'an'ın onlarca ayetinde Allah'ın "yakalaması güçlü olan" anlamındaki bu esması geçer. Örneğin Buruc Suresi'nde şöyle geçer:

"İnne batşe Rabbike leŞedid"

Yani, şüphe yok ki senin Rabbi'n şiddetli bir şekilde yakalar yakalayacağını.

Peki, nasıl okunmalı bu dua, bir yöntemi veya usulü var mı? Var, şöyle ki:

Önce güzel bir abdest alınır ve abdestin akabinde iki rekat namaz kılınır. Sonra da eller açılıp 660 kez, Allah'ın Şedidel Batşi ismi okunur ve ardından Bakara Suresi’nin 10. ayeti olan şu ayet okunur:

"Fi kulubihim meradun fezadehumullahu merada ve lehum azabun elimum bi ma kanu yekzibûn.

Bakara Suresi'nde geçen bu ayetin manası şudur: "Onların (kafirlerin) kalplerinde bir illet (hastalık, maraz) vardır. Öyle ki Allah onların kalplerindeki marazı arttırmıştır; çünkü onlar yalancılık ederler ve onlara yalancılık ettikleri için elemli bir azap vardır."

Evet, uygulama böyle. Fakat bu uygulamada bir sorun var ve bu sorun senin de dikkatini çekmiş olmalı:

Ya Şedidel Batşi Duası ve Bir Sorun


Biz, Ya Şedidel Batşi Duasının giden sevgiliyi kazanmak, terk eden eşi geri getirmek veya birini kendine aşık etmek için kullanıldığını biliyoruz. Ancak, duanın içindeki ayetlerin de bu esmanın da eski sevgiliyi geri getirmekle çok ilgisi olmadığı gibi birini aşık edip bağlamakla da ilgisiz olduğu ortada. Öyleyse ne yapmamız lazım?

Bana kalırsa, duayı istimal etmeden önce, yanlış yapmamak adına iyice araştırıp soruşturmamız gerekiyor. Çünkü yukarıda da söylediğim gibi bu duanın ifadeleri de ayetin anlamı da genellikle kafirlere göz dağı vermek ve onları tehdit etmek ile ilgili. Durum böyle olunca, aşk ve muhabbet duası niyetine okunan veya giden sevgiliyi geri kazanma duası olarak okunan bu duaya temkinli ve ihtiyatlı yaklaşmamız gerektiği anlaşılır.

Nitekim birçok alim de Ya Şedidel Batşi Duası'nın, aşk ve muhabbet işlerinde kullanılmaması gereken bir esma olduğu yönünde görüş bildirmektedir.

Peki, birini kendine aşık etmek isteyenler, hangi etkili duayı kullanıp sevdiğinin kalbini kazanmalı? Veya eski sevgilisinden ayrılıp günlerce; hatta aylarca acı çeken kişiler, hangi tesirli dua ile kendisini terk eden sevgilisini geri kazanmanın bir yolunu bulmalı?

1. Sitede yer alan diğer duaları incele.

2. Eski sevgilini geri getirmek istiyorsan şu kitabı (tıkla) okuyabilirsin.


Çok Önemli Not: Bahsettiğim kitabın ne kadar etkili olduğunu öğrenmek istersen şu sayfada (tıkla) bulunan garip ve enteresan okuyucu yorumlarını mutlaka okumalısın.

Bir erkeğin kalbini kazanmak için de şu yazımı inceleyebilirsin: Erkekleri Aşık Etmenin En İyi Yolları

Ayrıca Aşk Acısı Çekiyorum, Ne Yapmalıyım? adlı yazımı da okumalısın.

Anahtar kelimeler: çevirgel duası, çevirgel döngel duası, şedidel batşi etkisi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder