8 Nisan 2014 Salı

Aşk Acısından Kurtulmak

Aşk Acısından Kurtulmak
Aşk Acısından Kurtulmak

Aşk Acısından Kurtulmak İçin Etkili Yollar

Not: Yazı, internetteki normal yazı boyutundan biraz daha uzun olabilir; ama yazının tamamını okursan, aşk acısından kurtulmak adına önemli detayları öğrenmiş olursun.

Hayatta her şey, bir şekilde aşk acısına çıkar nedense! Ve her insan da acının en katmerli şekli olan "aşk acısı"ndan kurtulmak ister. Çünkü bu acıyla yaşamak cidden zordur. O halde, çevirgel duası isimli bu bloğumda verdiğim geri çevirme dualarını bir tarafa bırakıp, dönüşü imkansız olan sevgilinin yüreğimizden kopardığı parçaları tamir ve telafi etmeye, özetle aşk acısından kurtulmak için yol yöntem aramaya başlayalım:

1. Şairin dile getirdiği: "Sensiz olmaz, sensiz olmasın, sensiz olacaksa olmasın." tarzındaki düşünce yapısından kendini kurtarmalısın. Çünkü bu düşünce yapısı, aşk acısından kurtulmaya değil bu acıyı alevlendirmeye yarar sadece.

Öyle ise, sevgilinin dönme olasılığının da sebep olduğu aşk acısını büsbütün atlatabilmek için ilkin, meseleyi zihnimizde çözüme kavuşturmalıyız.

Evet, zihin bir olayı kabullenirse, gerisi rahatlıkla gelir. Burada tek mesele, kabullenmektir. Ölen insanların, ayrılan insanlardan daha çabuk unutulması da bu yüzdendir.

Zira, ölenin, geri dönüşü olanaksız bir yolun yolcusu olduğunu biliriz de terk edip gidenin geri dönme ihtimalini daima kendimize hatırlatırız.

Öyleyse, kendine aşk acısı yaşatmak istemeyen her insan gibi sen de birinci yol olarak sorunu zihninde halletmeyi bilmelisin.Aşk Acısından Kurtulmak İçin Yalnız Kalma


2. Kendini yalnızlığın olumsuzluklar ve karamsarlıklar yaratan itici gücüne terk etme. Çünkü, yalnızlık, aşk acısından kurtulmak isteyenlerin can düşmanıdır.

Aşk acısı, kişinin kalbini yalnız kalma duygusuyla doldurur nedense.

Yalnızlığı tercih eden insan da, hep susar, bir başkasıyla iletişime geçmeyi ise reddeder. Hani şair: "Pür ateşim, açtırma benim ağzımı zinhar. Zalim beni söyletme, derunumda neler var!" der ya.

İşte aşk acısının kendisini sürüklediği yalnızlık limanında tek başına kalmayı ve hiçbir Allah'ın kuluyla iletişime geçmeyeyi tercih eden kişi de içine eğildikçe acısı şiddetlenir. Bu, muazzam bir kısır döngüdür ve bu döngüye kapılan kişiyi tarif edilemeyecek kadar yıpratır.

Bu yüzden, aşk acısından kurtulmak isteyen biri, ne olursa olsun yıkıcı yalnızlığı tercih edip sürekli olarak kendi içine eğilmemeli.

Bu aşamada sana düşen, aşk acısından kurtulmak için yalnızlığa ara verip eski dostlarınla bu yalnızlığı aşmaya çalışmaktır.

3. Dostlar ne güne duruyor dostum? İkinci maddede, aşk acısından kurtulmak için yalnızlığın boğucu atmosferinden kurtulman gerektiğini dile getirdim. Şimdi de bunun en iyi yolunun dostlar olduğunu bilmeni istiyorum.

Dost, bu dünya misafirhanesinde kişinin sığınacağı en sıcak liman, en güvenilir barınaktır. Candan ve çıkarsız bir dost, insanın her yarasına merhem sürebilir. Ve herkesin böyle dostları vardır mutlaka. En azından bir tane...

O halde, aşk acısından kurtulmak için yanı başında duran bu imkanı yabana atmak yerine ona bir yerlerde buluşmayı teklif eden bir mesaj atmak en iyisi.

Dostların iyileştirici ve rahatlatıcı yönüne kendin de şaşıracaksın. Rahatlamaya ve ferahlamaya en ziyade muhtaç olduğun bu üzücü dönemde, dostlar, en iyi çözüm yolu sayılır.Aşk Acısından Kurtulmak ve Kader


4. İlk etapta çok makul ve tutarlı bir bakış açısı olarak düşünülmese bile olaya kader açısından bakmak da, aşk acısından kurtulmak için geçerli ve güzel bir yoldur. Şöyle ki:

Bir Kur'an ayetinde Allah: "Sizin hayır bildiklerinizde şer, şer bildiklerinizde de hayır vardır, Allah bilir, siz bilemezsiniz." der.

Olaya bu ayetin rehberliğini esas alıp baktığımızda, az da olsa rahatlarız. Çünkü bu ayet, bize her şeyin evrensel bir plana göre hareket ettiğini, bazı şeylerin elimizde olmadan gerçekleştiğini ve buna müdahale etme şansımızın ve yetkimizin olmadığını hatırlatarak bizi ağır bir yükten (sorumluluk yükünden) kurtarır.

Nitekim, aşk acısının en temel sebeplerinden biri de sorumluluk yüküdür. Yani ayrılığın sorumluluğunu kendi üzerimize almaktır aşk acısı çekmemizin en temel etkeni.

Dolayısıyla aşk acısından kurtulmak, biraz da bu sorumluluktan kurtulmakla eşdeğerdir. Kısaca, başımıza gelen bazı olayların bizden bağımsız ve habersiz gerçekleştiğini bilmek, bu acıdan kurtulmak adına etkili bir yöntem olabilir. Ne de olsa bizim şer bildiklerimizde hayır olabilirmiş.Aşk Acısından Kurtulmak ve Olgunlaşmak


5. Bu acının olgunlaştırıcı yönünü görmek de aşk acısından kurtulma yollarından biridir. Bu adım da 4. adımda olduğu gibi olaya daha iyimser bakmaya yöneliktir. Evet, aşk acısı, kendisine iyimser bakmamızı gerektiren bir acıdır ve bu çerçevede aşk acısının olgunlaştırıcı yönünü görmek, bizi rahatlatır.

Hani, Nietzsche'ye atfedilen, beni öldürmeyen acı beni güçlü kılar, sözü var ya. İşte kastettiğim bu. Evet, gerçekten, bu acının vesile olduğu ruh olgunluğu, insanı daha olgun ve daha sağlam düşünmeye, daha tutarlı davranmaya sevk eder. İnsanı, hayatın acılarına karşı daha deneyimli ve daha donanımlı kılar.

Hani, çocuklar düşe kalka yürümeyi öğrenir ya. Ve bu düşüş kalkışlar esnasında da başta dizleri olmak üzere bedenlerinin her yerini incitirler ya. Ama sonuçta da bir bedel ödemek pahasına da olsa yürüme zaferini elde ederler ya.

Sen de bir çocuksun dostum, tüm insanlar gibi hâlâ çocuksun. Kaç yaşında olursan ol, henüz çocuksun ve aşk acısından kurtulmak için öğrenmek zorunda olduğun şeyler var. Öyle ise incinme pahasına da olsa yürümeye devam etmelisin.

Şimdi, Nietzsche'nin sözünü tekrar hatırlayıp daha güçlü bir şekilde yoluna devam edebilirsin.

6. Aşk acısından kurtulmak için tecrübe kazanmalısın, bu tecrübeyi kazanmanın bir yolu da aşk acısından kurtulmak için yol yordam öğreten kitapları incelemektir.

Peki, var mı böyle bir kitap piyasada?

Evet, birkaç tane var. Bunlardan biri de şudur (tıkla).


Çok Önemli Not: Kitabı okuyan okuyucuların ilginç yorumları için şu sayfayı da (tıkla) okumanı öneririm.

Bunu önerdim; çünkü okuduğum kitaplar içerisinde aşk acısından kurtulmak adına en iyi gördüğüm kitap buydu. Daha iyisini bulursam bu sayfaya onu da eklerim.

Eski Sevgili Nasıl Tekrar Elde Edilir? ve Şirinlik Duası, Çok Etkili isimli yazılarımı da okumalısın.

İlgili kelimeler: çevirgel duası, çevirgel döngel, çevir gel, aşk acısından kurtulmak

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder