18 Mayıs 2014 Pazar

Eski Sevgiliyi Özlemek ve Kesin Garantili Çözüm Yolları

Eski Sevgiliyi Özlemek ve Çözüm Yolları
Eski Sevgiliyi Özlemek ve Çözüm Yolları

Eski Sevgiliyi Özlemek ve Çözüm Yolları

Not: Eski sevgiliyi özlemek ve çözüm yolları adını verdiğim bu yazımda, sevgiliyi özlemekle ilgili birçok hususu gözler önüne serip aşk acısından kurtulmanın yollarını izah edeceğim. Eğer, sen de eski sevgiliyi özlemenin yüreğini burkan acısından kurtulmak istiyorsan, makaleyi sonuna dek sabırla okumanı tavsiye ederim.


Bir manimizde, sevdayı tarif etmek için şöyle denilir:

"Denize dalan bilir.
Gurbeti kalan bilir.
Sevda, ateşten gömlek,
Giymeyen yalan bilir."

Evet, sevda gerçekten ateşten bir gömlektir ve bu ateşten gömleğin derinlere işleyen ıstırabını ancak çekenler bilir. Çevremizdeki birçok insanın aşk acısı konusunda duyarsız olmasının nedeni de, bu ateşten gömleği giymemiş olmalarıdır zaten.

Bu önemli tespiti, aşk acısı çekmeyen ve eski sevgiliyi özlemek derdini bilmeyenlerden yardım beklememek gerektiğini anlatabilmek için yaptım. Evet, halden bilmeyenlerden yardım beklemek, beyhude bir çabadan öteye gitmez.


Eski Sevgiliyi Özlemek Ve...


Bu önemli tespitten sonra şimdi de eski sevgiliyi özlemek ve bunun çözüm yolları üzerine bazı saptamalarda bulunalım:

Dostum, eski sevgiliyi özlemek, şairin ifadesiyle: "Şimdi sen gidiyorsun ya, herkes sana benzeyecek." demek gibidir. Ve bunun sebebi de, bütün gelecek planlarının "eski sevgili" ile ilişkilendirilmiş olmasıdır.

Evet, eski sevgiliyi özlemek, bir bakıma, onunla birlikte yapılan gelecek planlarının dumura uğraması ve çökmesidir. Eski sevgili özleminin bazen dayanılmaz hale gelmesinin asıl sebebi de çoğu zaman, bu çöküntü ve enkazdan çıkma halidir.

Düşünsene, tüm geleceğini üzerine bina ettiğin temel, bir anda çöküverdi. Yüreğindeki aşk acısının en esaslı sebebi, bu enkazdır işte. Bunun çözüm yoluna gelmeden evvel, şu tespiti de dile getirmek zorundayım:

Eski sevgiliyi özlemek, yalnızca geleceğin harabeye dönmesi değil, aynı zamanda geçmişin de elinden kayıp gitmesidir bir bakıma.

Eski sevgilimi özlüyorum, ne yapmalıyım, cümlesini kuran her insanda olduğu gibi senin için de geçmiş, eski sevgiliyle şekillenmişti, değil mi? Sen de en saf ve pürüzsüz mutluluğu, eski sevgilinin gözlerinin içinde tatmış ve tanımıştın.

İşte, eski sevgiliyi özlemenin ezici yükü, maalesef biraz da geçmişin harabeye dönmesinden kaynaklanır.

Kısacası, eski sevgiliyi özlemek, geçmişin ve geleceğin sağlam temellerinin yıkıldığı bir sarsıntı, bir yürek depremidir. Onu özlemek, zamanın düzenli işleyişinin bir anda kesintiye uğrayıp zaman kavramının belirsiz hale gelmesidir.

Ve tabi, her belirsizlik gibi eski sevgiliyi özlemenin belirsizliği de acı verir. Biz, bu acıya çoğu kez, aşk acısı veya ayrılık acısı deriz.

Şimdi de aşk acısı veya ayrılık acısı denilen bu acının çözüm yollarına eğilelim:


Eski Sevgiliyi Özlemek ve Belirsizlik


Dostum, az önce belirsizliğin yarattığı acıdan söz ederken, aslında, eski sevgiliyi özlemenin yarattığı üzüntüyü gidermenin ipucunu da vermiş oldum. Şimdi, o ipucunu, daha anlaşılır kılalım.

Belirsizlik, insanı yıpratır. Hani, bir şarkı sözünde: "Beklemek çok acı, ölümden beter, yeter bu ayrılık, bu hasret yeter." denir ya.

İşte bu içli haykırışın temel sebebi de belirsizliktir.

Bu belirsizliğin üstesinden gelmenin en kestirme yolu, belirsizliği bitirmek ve geri dönüşü imkansız hale getirmektir. Yani eski sevgiliyi özlemeye neden olan beklentilerden sıyrılıp onun geri geleceğine dair içinde beslediğin umudu kökünden kazımaktır.

Tam da bu noktada, karşında iki yol olduğu belirtmem gerekiyor:

1. Bu yollardan ilki, eski sevgiliyi özlemek yerine onu geri kazanmaya çalışmaktır. Bu yol, hem aşk acısına son vermesi hem de acının mutluluğa dönüşmesi bakımından çok makul ve kullanışlı bir yoldur; fakat bu yola başvurmak için, onun geri gelme olasılığının olması gerekir. Eğer, düşük de olsa böyle bir olasılık varsa, sevgiliyi özlemek yerine onu geri döndürmeni tavsiye edebilirim. Bu yolu düşünecek olursan şu yazımı okumalısın: Ters Psikoloji ile Eski Sevgiliyi Geri Kazanmak


2. Yukarıda da bahsettiğim gibi, eski sevgiline ilişkin bütün beklentilerinden ve umutlarından vazgeçip onu beyninden silip atmalısın. Ancak bu şekilde, eski sevgili özleminin yakıcı sancısından kurtulabilir ve ancak bu şekilde rahat nefes alabilirsin. Bunun bütün yollarını öğrenmek için ise şu yazımı okuyabilirsin: Eski Sevgiliyi Unutmanın En Etkili Yolları

Anahtar kelimeler: çevirgel duası, eski sevgiliyi özlemek ve çözüm yolları

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder