27 Mayıs 2014 Salı

Eski Sevgiliyi Unutamamak, 8 Sihirli Formülle Bu Problemden Kurtul

Eski Sevgiliyi Unutamamak
Eski Sevgiliyi Unutamamak

Eski Sevgiliyi Unutamamak ve Çözüm Yolları

İnsanda, aşk acısının en üst düzeye çıkmasına sebep olan "eski sevgiliyi unutamamak" karşımıza iki alternatif çıkarıyor:

1. Eski sevgiliyi yeniden geri kazanmak

2. Eski sevgiliyi hepten unutmak


Çevirgel Duası adını verdiğim bu bloğun temel konusu eski sevgiliyi geri kazanmak olduğu için, bu konuda yeterince açıklamada bulundum; bu yüzden şimdi 2. madde üzerinde durmak ve aşk acısından kurtulmak isteyen kara sevdalılara öneriler sunmak istiyorum, maddeler halinde ilerleyelim:

Eski Sevgiliyi Unutamamak, 1. Çözüm Yolu

Değişim, hayatına renk ve zevk katacaktır; bu yüzden yaşadığın yerlerde veya kendi bedeninde değişime git. Değişimin, eski sevgiliyi unutamamak hastalığına niçin iyi geldiğini şöyle izah etmek mümkün:

İnsan beyni, her değişimi anında algılar ve bu değişimlere uyum sağlayıp adapte olmaya çalışır. Bu yüzden her yeni durum, zihin için "eski"den biraz daha uzaklaşmak demektir. Senin de amacın, "eski" ve "eski sevgili"den uzaklaşmak olduğuna göre "değişim" şart.

Değişimin eski sevgiliyi unutamamakla ilgili bir güzel noktası da şu:

Kendi üzerinde yaptığın ufacık bir değişiklik, örneğin saç tipini değiştirmen, her aynaya baktığında beynine, "ben artık yeni bir kişiyim" mesajını gönderecektir. Bu mesaj, beyin tarafından şöyle yorumlanır:

"Aşk acısı çeken ve eski sevgiliyi unutamamaktan şikayetçi olan o kişi ile bu yeni kişi, aynı insan değil."

Bu yöntemin gayet etkili olduğunu, ancak tatbik edenler bilir.


Eski Sevgiliyi Unutamamak, 2. Çözüm Yolu


Olayı zihninde bitir, "geri döner mi, bir kez daha birlikte olur muyuz acaba" gibi tereddütlerden kurtul.

Bu ve benzer tereddütlerin aşk acısına tuz biber ektiğini bilmelisin; çünkü geri dönme olasılığı hesaba katılan bir sevgili, yarası bir türlü kabuk tutmayan bir hasta gibidir. Kabuk tutmayan ve daima kanayan bir yaranın iyileşme olasılığı nasıl mümkün değilse, dönme ihtimalinden dolayı sürekli hatırlanan bir sevgilinin unutulma ihtimali de oldukça düşüktür.

Bu açıdan, ya eski sevgiliyi geri kazanma yollarına başvurup onu tekrar kollarına alacaksın veya bu olayı kararlılıkla zihninde bitirip aşk acısından tamamen ve ebediyen kurtulacaksın.

Eski Sevgiliyi Unutamamak, 3. Çözüm Yolu

Eski sevgilinle irtibat kurabileceğin bütün "irtibat vasıtaları"nı ortadan kaldır.

Az önceki maddede dile getirdiğim gibi, eski sevgiliyi hatırlatan her türlü nesneyi yok etmek zorundasın ve bu bağlamda da her türlü iletişim olasılığına da set çekmelisin.

Evet, artık eski sevgiliye telefonu açmak veya mesaj göndermek gibi alışkanlıklarını bir tarafa bırakıp yeni bir sayfa açmalı ve bu yeni sayfada "eski sevgili"ye dair tek satır bile bulundurmamalısın.

Eski Sevgiliyi Unutamamak, Çözüm Yolu 4

Yalnızlık, eski sevgiliyi unutamamanın en büyük sebeplerinden biridir. İnsanoğlu, sevgilisinden ayrıldıktan sonra "yalnız kalma"ya eğilimli bir yapıya sahiptir; fakat bu eğilim, çoğu zaman aşk acısının sürüncemede kalmasını tetikler.

Bu sebeple, ayrılık sonrasının üzücü ve bunaltıcı dönemini "yalnızlık" içinde geçirmemeye çalış.

Evet, bu "ağır yaralı" dönemin yalnızlık içinde geçirilmesi, kişinin derdine bir dert daha katar ve "eski sevgiliyi unutamamak kısır döngüsü"ne yol açar. Öyleyse, bu sıkıntılı süreçte, arkadaşlarının yakınlığından yardım almalısın. Arkadaşlarının yakınlığı sayesinde bu netameli dönemi daha rahat ve daha sancısız atlatacağını göreceksin.

Eski Sevgiliyi Unutamamak, Çözüm Yolu 5

Psikologlar, genelde aşk acısı yaşamanın süresini hesaplarken "yaşanan ilişkinin süresi" ile "yaşanacak ayrılık acısının süresi" arasında bağ kurarlar. Mesela 3 senelik bir birlikteliğin ardından gelen bir ayrılığın acısı 3 hafta sürecekse, 2 senelik bir birliktelik, 2 haftalık bir acı yaşatır.

Bu sayısal veriden hareket ederek kendi acının süresini hesaplamak için aktarmadım elbet bu bilgiyi.

Bu bilgiyi aktarmamın asıl sebebi, ne şekilde olursa olsun "eski sevgiliyi unutamamak"tan kaynaklanan bir aşk acısı yaşayacağın gerçeğini aklında tutmanı sağlamaktır.

Evet, en az iki haftalık bir "sancılı dönem"i göze almak zorundasın. Bu kabullenme de aşk acısının azalmasına vesile olan etkili bir taktiktir. Çünkü acıyı kabullenme, aynı zamanda acıya aldırmama anlamına gelir ki bunun da ne kadar etkili olduğu, tecrübeyle sabittir.

Eski Sevgiliyi Unutamamak, 6. Çözüm Yolu

Yalnız kaldığın zamanlarda spor yap. Şimdi, spor yapmak ile eski sevgiliyi unutamamak arasında nasıl bir ilişki olabilir, diye sorabilirsin. Anlatayım:

Birincisi, spor yapmak, bedeninin daha fit olmasını ve daha sağlıklı görünmesini sağlayarak kendini iyi hissettirecektir. Bu etki, dolaylı bir etki olmasına rağmen yine de bir fırsattır.

İkincisi ve daha önemlisi ise, spor yapmanın mutluluk hormonu adı verilen ve beyin tarafından salgılanan "serotonin" hormonunu salgılama sıklığını arttırarak mutlu olmanı sağlamasıdır. Bu etkiyi dans etmek de sağlar.

Evet, dans ederek veya spor yaparak beyninin "mutluluk hormonu" salgılamasına yardımcı olursun ve mutluluk katsayın artınca da "eski sevgiliyi unutamamak" acısının hafiflediğini fark edersin.

Eski Sevgiliyi Unutamamak, 7. Çözüm Yolu


Hüzünlü şarkılar dinleyerek ve hüzünlü ortamlarda vakit geçirerek kendine eziyet etmekten vazgeç.

Şunu herkes bilir ki eski sevgili özlemi, genellikle bu özlemi körükleyen bir kavram olduğunda baş gösterir. Bu tetikleyici unsurların en başında da hüzünlü şarkılar olduğunu düşünürsek, birçok insanın neden eski sevgilisini bir türlü unutamadığı daha iyi anlaşılır.

Öyle ise, bu konuda biraz daha hassasiyet gösterip kendini hüzünlü şarkıların acı dolu kucağına kaptırma. Aksi takdirde "eski sevgiliyi unutamamak" bir saplantı haline gelebilir.

Eski Sevgiliyi Unutamamak, 8. Çözüm Yolu

Öğretmeni Mehmet'e sorar: "Şeffaf nedir oğlum?"

Mehmet cevap verir: "Öğretmenim, bir taraftan bakınca öbür tarafı görünen nesnelere şeffaf denilir."

Öğretmen, aferin Mehmet, bir örnek verebilir misin, deyince Mehmet'in cevabı şöyle olur:

"Anahtar deliği öğretmenim."

Şimdi, bu fıkra ile eski sevgiliyi unutamamak arasındaki bağlantıyı senin algılamana havale ederek şu tavsiye ile yazımı noktalamak istiyorum:


Şu rehber (tıkla) aşk acısından kurtulmak için bir hayli etkili, bakabilirsin.

Çok Önemli Not: Kitabı okuyan okuyucuların ilginç yorumları için şu sayfayı da (tıkla) okumanı öneririm.

Eski Sevgiliyi Özlemek ve Çözüm Yolları ve Eski Sevgiliden İntikam Almak Nasıl Olur? başlıklı yazılarımı da okumalısın.

İlgili kelimeler: çevirgel duası, çevirgel, eski sevgiliyi unutamamak

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder