7 Ekim 2015 Çarşamba

Cesaret Duası için Bu Yazıyı Mutlaka Oku!

Cesaret Duası
Cesaret Duası

Cesaret Duası için Bu Yazıyı Mutlaka Oku!

Sevgili okurum, cesaret duası arayan insanların "özgüven" problemi yaşadıklarına tanıklık ettim genelde; senin de böyle bir problem ile başın dertte ise bu yazıyı son kelimesine dek okumalısın. Tabi, özgüven problemi yaşamadığın halde farklı alanlarda daha cesaretli olma gibi bir arzun ve amacın varsa, bu yazı yine tam sana göre.


Birazdan, çok etkili bir cesaret duası aktaracağım; ama öncelikle cesaret duası yapmadan evvel neler yapman gerektiğine ilişkin birkaç önemli noktaya değinelim:

Cesaret Duası ile İlgili Birkaç Önemli Bilgi

1. Her dua, ruhsal ve bedensel temizliği gerekli kılar; aksi takdirde duanın enerjisi güçsüz ve yetersiz kalır. Güçsüz kalan bir enerjinin sönük ışığı, Allah'ın yüce katına çıkamaz. Dolayısıyla cesaret duasında da bir ön şart olarak abdest ve namazın gerekliliğini dile getirmeliyiz.

Evet, duanın bedensel ve ruhsal temizlik ile doğru orantılı olduğunu söyledik; bu bağlamda abdest bedensel temizliği, namaz ise ruhsal temizliği temsil eder.

2. Cesaret duası dahil bütün dualar, bedensel ve ruhsal arınmanın yanı sıra, halis niyeti ve samimiyeti de gerektirir. Yani bu duaya başlamadan evvel, son derece içten bir arzu ile Allah'a yönelmeli, bütün ruhunla can u gönülden cesaret dileğini dile getirmelisin.

3. Allah'tan istenen samimi dileklerin eninde sonunda gerçeğe dönüşeceğini bilmeli; duanın mutlaka sonuç vereceğini ama bu sonucun bazen zaman gerektirdiğini de düşünmelisin.

4. Duaların, gerçekleşmesi istenen dileklerde oldukça önemli bir yeri olduğunu bilmeli; ve fakat kendi iradenin de hakkını vererek elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışmalısın.

Cesaret duası ve diğer tüm dualar için çok önemli olan bu 4 maddenin altını çizdiğimize göre, artık duanın yapılış şekline ve işlem basamaklarına eğilebiliriz:


Cesaret Duası
Cesaret Duası

Cesaret Duası Nasıl Yapılır?

Az önce bahsettiğim maddeler içerisinde yer alan abdest ve namazın akabinde (kılınacak namaz 2 rekat veya 4 rekat olabilir, fark etmez) eller gökyüzüne kaldırılır ve şu ifade tam 7 kez tekrar edilir:

"Hasbinallahü ve ni'melvekîl."

"Allah bana kâfidir ve O, ne güzel bir vekildir." anlamına gelen bu tabir, 7 kez okunduktan sonra aşağıdaki sureler okunur:

1 kez Fatiha Suresi
3 kez İhlas Suresi
3 kez Felak Suresi ve
3 kez de Nas Suresi

Bu sureler de okunup bitirilince aşağıdaki dua okunur:

Cesaret Duasının Özel Türkçe Duası


"Allah'ım, sen evrendeki her varlığı korkulardan azat eden ve sana güvenen her varlığı emniyet ve güvene kavuşturan Emîn'sin. Allah'ım, bana yaptığım her işte cesareti yoldaş eyle ve beni gözüpek olan kullarının zümresine ilhak eyle. İçimdeki tarifsiz korkunun beni ele geçirmesine ve önümdeki engelleri gözümde büyütmesine izin verme.

Allah'ım, sen her konuda ve her konumda kuluna yardım edersin, bana da cesaret arzumun yanıp tutuşması ve beni aydınlatması konusunda yardım et. Kalbime öyle bir güç ve özgüven ver ki, senden başka hiçbir varlık gözümü ve gönlümü korkutamasın. Sen Azîz ve Rahîm olan kudretsin."


Bu özel duanın ardından aşağıdaki ifadeyi de 7 kez okumalıyız:

"Bismillâhillezi lâ yedurru measmihi şey ün fil erdı ve lâ fissemâi ve hüves-semi ul alim."

Bu ifadenin anlamı şu: Kim Allah'ın yüce ve mukaddes ismine sığınır ise onu evrende bulunan hiçbir varlık korkutamaz ve hiçbir korku, o kulun kalbinde kök salamaz, hükmünü yürütemez. Çünkü Allah her şeyi işiten ve bilendir.

Bu ifadeyi takiben yine 7 kere aşağıdaki dua okunur:

"Euzü bikelimâtillahittammâti min şerri mâ haleka."

Bu güzel ifadenin anlamı ise şudur: Allah'ın yarattığı bütün mahlukatın şerrinden ve musibetinden yine Allah'ın kelimelerine sığınırım.

Buradaki kelimeler (Allah'ın kelimeleri ifadesi) çok geniş kapsamlı bir kavramdır ve şimdiye kadar okuduğumuz bütün duaları da kapsar.

Evet, bu şekilde 7 kez de yukarıdaki duayı okuduktan sonra cesaret duasının son aşamasına gelmiş bulunuyoruz, şöyle ki:

Cesaret Duasının Son Noktası

Bu aşamadan sonra aşağıda tırnak içine aldığım her Arapça duayı 7 kez okumalı ve bu şekilde cesaret duasını noktalamalız (parantez içinde duanın anlamını vereceğim):

"Allahümme , ya mukallibel kulüb , sebbit kalbi, alâ dinik." (Allah'ım sen tüm varlıkların kalbini evirip çeviren tek kuvvetsin, ne olur benim kalbime de ferahlık ve genişlik ver, kalbimi senin mukaddes yolunda sabit kıl, beni korku ve kederden emin kıl.)

"Allahümme inni eselükes-sıhhate vel-afiyete vel-emanete ve hüsnel-hulkı verrıdae bilkaderi birahmetike ya
Erhamerrahimin."
(Allah'ım bana sağlığın ve sıhhatin en güzelini, afiyet ve huzurun en tatlısını, emanet ve emniyetin en hayırlısını, kadere teslim olmanın en faziletlisini bahşet ve bu şekilde ahlakımı güzelleştir; biliyorum ki sen merhamet edenler içerisinde en çok merhamet edensin.)

Evet, bu Arapça tabirleri ve etkili duaları okuyarak cesaret duasını bitirmiş oluyoruz; fakat cesaret duasıyla alakalı şu noktayı da mutlaka bilmeliyiz:

Baştaki 4 maddenin birinde de söylediğim gibi kulun asli görevi Allah'a dua etmekle birlikte kendi üzerine düşeni de hakkıyla yerine getirmek olmalıdır.

Bu noktada kendi üzerine düşeni yapıp cesaretine güç katmak için şu kaynağı (tıkla) mutlaka incelemelisin.

Anahtar Dualar adlı bu kaynakla alakalı yorumların bir kısmı aşağıda:İstersen Büyü Nasıl Anlaşılır, 10 Kesin Belirti ve İşaret ve 24 Saatte Etkili Büyü Bozma Duası adlı yazılarımı da okuyabilirsin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder