25 Şubat 2016 Perşembe

Rüyalar ve Rüya Tabirleri Hakkında 7 Kesin Gerçeği Bilmelisin!

Rüya Tabirleri
Rüya Tabirleri

Rüyalar ve Rüya Tabirleri Hakkında 7 Kesin Gerçek Bu Yazıda!

Merhaba, bu yazımda rüyalar ve rüya tabirleri hakkında 7 adet ilginç ve kesin gerçekliği gözler önüne sererek rüya yorumları konusunda bilinmesi gereken hususları inceleyeceğim.

Peşinen şunu söylemeliyim ki, bir şekilde rüya tabirleri konusunu merak eden herkes, bu yazıdaki 7 kesin gerçeği mutlaka bilmek ve bu bilgilere göre hareket etmek durumundadır.


Birçok insan, bir rüya gördüğünde internet ortamında rüyasının tabirini ve yorumunu aramaya başlar, fakat ne yazık ki internet ortamında bulunan rüya tabirlerinin birçoğu yanlış bilgilerle dolu. İşte bu yazıda, doğru yorumu ve tabiri bulmak için ne yapman gerektiğinin de altını çizmeye çalışacağım.

Birçok rüya, ilahi bir uyarı mahiyetindedir ve bazen bu rüyalar, hayatımızın akışına yön verir. Hatta bazı rüyalarda bize gösterilen ikaz ve uyarılar, hayatımızı topyekün değiştirecek niteliktedir. İşte bu sebeple, rüyamızın doğru tabirini tespit etmek oldukça önemlidir.

Eğer, hayatını derinden etkileme gücüne sahip olan rüyaları doğru yorumlamak istiyorsan ve belki de önüne çıkan muhteşem bir fırsatı, yanlış yorumdan dolayı kaçırmak istemiyorsan bu 7 maddeyi çok iyi bilmek zorundasın. "Muhteşem fırsat" ifadesine "felaket habercisi" tabirini de eklememiz gerekir.

Çünkü bazı rüyalar, başımıza gelmesi muhtemel olan felaketleri önceden haber vererek bizi tedbir almaya sevk ederler. Bütün mesele, o uyarıyı okuyabilmek ve anlayabilmekte. Kim, başına gelmesi muhtemel bir musibeti önceden bilerek tedbir almak istemez ki?

Öyleyse rüyalar ve rüya tabirleri hakkındaki 7 kesin gerçeğe başlayalım.

Rüya Tabirleri 1, İslam'a Göre Kaç Çeşit Rüya Vardır?

1. İslami rüya çeşitleri:


İslâm alimleri, genel olarak rüyaları 3 grupta incelerler ve bu 3 grubun bir tanesine şeytani rüyalar derler.

Şeytani rüyalar, şeytanın rüyada da iş başında olduğunun ve bizi kandırmaya çalıştığının göstergesidir. Çünkü şeytan, rüyalar yoluyla bilinçaltımıza şer tohumları ekmeyi amaçlar. Bu tür rüyalara itibar edilmez ve Peygamber Efendimizin ifadesiyle "şeytani rüyalar hiçbir şekilde tabir edilmemeli ve hiçbir kişiye söylenmemeli."

Bir diğer rüya grubu ise Rahmâni rüyalardır ki, bizim asıl üzerinde durmamız ve doğru yorumunu bulmamız gereken rüya türü de budur.

Çünkü Rahmâni rüyalar, "ilahi uyarılar"dır ve hayati önüme sahiptir.

Bu bağlamda rüya tabirleri konusunda Rahmâni rüyaları da ikiye ayırmamız gerekiyor:

A) Rahmâni rüyaların ilki, başımıza gelebilecek musibetleri ve felaketleri önceden bize gösteren ve buna göre önlem almamızı sağlayan rüyalardır.

B) İkinci Rahmâni rüya kısmı ise, bize müjdeli haberleri önceden haber veren ve hayatımızda oldukça önemli değişikliklere vesile olacak fırsatları keşfetmemizi sağlayan rüyalardır.

İşte asıl mesele, felaket ve fırsatları önceden haber veren bu Rahmâni rüyaların doğru tabirini bulmak ve onu keşfetmeye çalışmaktır. Peki, bunun için ne yapmamız gerekiyor? Bunu da ilerleyen satırlarda yazacağız.

Ve 3. rüya grubunda ise, sadece ve sadece günlük olayların dışa vurumu olan basit ve sıradan rüyalar yer alır.

Bu tip rüyalar, genellikle "rüya tabirleri" açısından önemsizdir, çünkü bu rüyalar, gün içerisindeki stresimizin ve biriken yüklü enerjimizin vücuttan atılmasına kapı aralarlar. Kısaca, bizim günlük hayatta bir şekilde bedenimizden atamadığımız olumsuz enerjiyi bedenden atmaya yararlar.


Rüya Tabirleri


Rüya Tabirleri 2, Rüyalarla Amel Edilir mi?

2. Rüyalarla neden amel edilmez?

İslâm alimleri, rüyalarla amel edilmez, derler, çünkü normal insanların yukarıda sıraladığımız 3 rüya türünü birbirinden ayırt edemeyeceğini düşünürler.

Gerçekten de günlük olayların birikimi olan sıradan rüyaları, şeytani rüyalardan, onları da Rahmâni rüyalardan ayırt etmek zordur.

Oysaki, rüyaların yaratılma hikmetini düşündüğümüzde (sonuçta Rabb'imiz rüyalar dahilhiçbir şeyi boşu boşuna yaratmaz) hem şeytani hem de Rahmâni rüyalar ile amel etmemiz gerekir. Neden mi?

Çünkü şeytani rüyalar, bizi cehenneme sürmek vesürüklemek isteyen şeytanın iş başında olduğunu gösterir. Kaldı ki şeytan, bu tür rüyalarla sadece ahiret hayatımıza felaket senaryoları yazmaz, aynı zamanda dünya hayatımızı da berbat etmeye çalışır.

Öyleyse bir rüyanın şeytani olduğunu fark ettiğimizde, o rüyayla amel etmeli ve kendimizi yeniden gözden geçirip Allah'a yönelmeliyiz. Çünkü o rüyayı görmemizi sağlayan da Allah'tır.

Rahmâni rüyalarla neden amel edilmesi gerektiği zaten açık olduğu için o konuya girmiyoruz.

Kısaca, rüyalarla elbette ki amel edinmeli, ne var ki öncelikle 3 grup rüyayı birbirinden ayırmak gerekir.


Rüya Tabirleri 3, Rüyada Zaman Nedir ve Nasıldır?


3. Rüyada zaman nasıl işler?

Rüyada zaman kavramı oldukça ilginç ve şaşırtıcı bilgiler taşıyor, şöyle ki:

Günde 8 saat uyuyan bir insan, ortalama 2 saat boyuna rüya görür ve en uzun rüyanın sadece 3 saniye olduğunu düşündüğümüzde bir insan günde en az 2400 tane rüya görür.

Evet, 3 adet şaşırtıcı bilgi var yukarıdaki cümlede ve sırasıyla şöyle:

A) İnsanlar günde 2 saat rüya görür.
B) En uzun rüya sadece 3 saniye sürer.
C) Herkes gece boyunca en az 2400 rüya görür.


Peki, neden bazen hiç rüya görmediğimizi düşünürüz veya gördüğümüz rüyaları hatırlamayız? Bu sorunun cevabı 4. ilginç bilgide:

D) İnsanlar, sadece uyanmadan 7 saniye önce gördükleri rüyaları hatırlar. Yani uyanmamıza 7 saniye kala gördüğümüz kaç rüya varsa (ki o esnada rüya görüyorsak) sadece onları hatırlarız.

Dolayısıyla insanların çoğu, uyandıklarında görmüş oldukları rüyaları hatırlamaz. Çünkü rüya görülen 2 saatlik zaman dilimi, uyanmadan önceki 7 saniyeye denk gelmemiştir.

Bazı zamanlarda ise birkaç rüya birden görür ve hatırlarız. Çünkü en uzun rüya 3 saniye olduğuna göre, uyanmadan önce en az 2 rüya görebiliriz ve bunları hatırlayabiliriz.

Şimdi bu bilgileri rüya tabirleri açısından değerlendirelim, şöyle ki:

Rüya Tabirleri


Rüya Tabirleri 4, Rüya Zamanı Bize Ne Anlatır?

4. Zamanın bize mesajı nedir?

Şüphesiz, bizi ve rüyaları bu kadar karmaşık yaratan Rabb'imiz, bize değişik mesajlar verir. İşte o mesajlardan biri de şudur ve bu mesaj, rüya tabirleri açısından oldukça önemlidir:

"Ey kulum, ben 3 saniye içerisinde sana 3 saatlik olay yaşatıyorum ve senin daracık bir zaman diliminde bir yığın tecrübe kazanmanı istiyorum. Öyleyse, uyandığın zaman, sana yaşattığım deneyimlerin hikmeti ve manası üzerine kafa yor."

Rabb'imizin bize rüya yoluyla söylediği bu cümleler, bize rüya tabirleri konusunda dikkatli olmamız gerektiğini ifade ediyor.

Rüya Tabirleri 5, Doğru Tabir Nasıl Olur?

5. Doğru tabirin önemi...

Sevgili okur, Rabb'imizin rüyaları yaratarak bizden istediği şey, bunlar üzerinde düşünmemizi sağlamaktır.

Oysaki biz, kolay yola başvurup hemen bir rüya tabirleri sitesine girerek yalan yanlış yorumlar ile zihnimizi meşgul ediyoruz.

Hâlbuki her insanın yaşamı ve yaşantısı kendisine mahsustur, dolayısıyla her insanın rüya yorumu da farklıdır. Zaten rüyaları yorumlayan İslâm alimleri de bunu söylerler ve şunu da eklerler:

"Buradaki bilgiler genel geçer bilgilerdir, size hitap etmeyebilir, bu bilgilerle amel etmeyin."

Peki, öyleyse ne yapmamız gerekir? Tabi ki rüyayı gördükten sonra, evvela kendi yorumumuzu kendimiz bulmaya çalışmalıyız. Tabi bu arada, tabirlerden faydalanabiliriz, ne var ki yukarıda da dile getirdiğimiz gibi, tabirlerin bize hitap etme olasılığı oldukça düşüktür.

Yanlış anlaşılmasın, burada rüya tabirleri ilmini yok saymıyorum veya gereksiz bir ilim olarak görmüyorum. Sadece, kişinin kendi rüyasını kendisinin yorumlaması gerektiğini ve Rabb'imizin bize özel yarattığı rüyanın üzerinde kafa yormamız gerektiğini ifade etmeye çalışıyorum.

Rüya Tabirleri 6, Kendi Rüyamızı Nasıl Tabir Ederiz?


6. Kendi doktorumuz mu olalım?

Sevgili okur, bu konuda bize yardımcı olacak birkaç maddeyi yazarak kendi rüyalarımızdan ilâhî mesajları çıkarmak konusunda başarılı olma ihtimalimizi arttırmak isteriz, şöyle ki:

A) Evvela gördüğümüz rüya, sıradan ve günlük yaşantıların birikimi olan rüyalardan ise veya şeytani rüyalardan ise bunları atmalıyız. Peki nasıl?

İslâm alimleri, kerahat vaktinde görülen rüyaların sıradan veya şeytani rüyalar olduğunu, diğer vakitlerde görülenlerin ise, büyük olasılıkla Rahmâni olduğunu söyler.

Öyleyse, kerahat vakitlerinde gördüklerimiz üzerinde kafa yormak yerine, sadece diğer normal vakitlerde gördüklerimizi düşünmeliyiz. Öyleyse kerahat vakitlerini yazalım:

Rüya Tabirleri


Kerahat Vakitleri

1. Sabah Kerahatı: Güneş doğarken, güneşin doğmaya başlamasından itibaren yaklaşık 45 dakika geçinceye kadar olan süredir.

2. Öğle Kerahatı: Öğle ezanına 45 dakika kaldığında, güneş tam tepe noktasında iken.

3. Akşam Kerahatı: Güneş batarken, akşam ezanından 45 dakika öncesinden başlar, güneş batana kadar devam eder.


Özetlersek güneş doğarken, güneş tepedeyken ve güneş batarken gördüğümüz rüyalar kerahat vakti içerisinde değerlendirilir.

B) Rüyanın Rahmâni olduğuna kanaat getirirsek, bu kez de mesajın ne olabileceğini düşünelim.

C) Rüya, gelecekle mi ilgili geçmişle mi ilgili, bunu tespit edelim.

D) Rüyadaki bağlantıları inceleyelim. Örneğin, neden "sandalye ve mutfak" yan yana idi?


Rüya Tabirleri


E) Rüyadaki alışılmadık bağlantılar çok önemli, çünkü Allah bize genelde bu yolla mesaj verir. Örneğin, suyun bardakta değil de havada asılı olması veya pencerenin gökyüzünde olması gibi garip bağlantılar üzerinde düşünmek zorundayız.

F) Rüyanın ortamının aydınlık mı karanlık mı olduğuna dikkat etmeliyiz, çünkü aydınlık rüyalar müjdeli haberler taşırken karanlık rüyalar musibet haberleri taşır.

G) Rüyada su olup olmadığına dikkat etmeliyiz, çünkü suyun olduğu rüyalar genelde fırsat habercisi sayılır.

H) Rüyadaki renklere dikkat etmeliyiz, zira rüyadaki açık renkler bize müjde verirken kapalı renkler, dikkatli ve temkinli olmamızı söyler.

I) Rüyadaki seslere dikkat edip o sesleri analiz etmeliyiz, çünkü seslerin hafif olanları hayra yorulurken, kaba ve şiddetli sesler kötüye işaret eder.

Evet, rüya tabirleri konusunda kendi rüyamızı nasıl yorumlamamız gerektiğine yönelik çok önemli bazı maddeler yazdık, şimdi de "rüyada ayan olma" meselesi ile devam edelim:

Rüya Tabirleri 7, Rüyada Ayan Olmak Nedir?

7. Nasıl ayan olur?

Sevgili okur, bazı rüyalar tabire ve yoruma ihtiyaç bırakmayacak kadar açıktır ve işte bu tür rüyaları tespit etmek gerçekten de hayat kurtarıcı bir fonksiyona sahiptir.

Örneğin birçok kişi rüyasında ailesinden birinin uçak kazası geçireceğini görür ve onun uçak yolculuğunu iptal ederek hayatını kurtarır.

Gerçekten de bazı rüyalar apaçık ve dolaysız şekilde bilincimize akar ve işte bize düşen görev, bu apaçık rüyaları tespit etmektir.

Öyleyse, gördüğün rüyanın tabirini kendi içinde aramakla işe başlamalısın.

Konuyla ilgili bir uyarıyla yazımızı noktalayalım:

Bu konuda inceleme yapanların birçoğunun büyü ve sihirle ilgili aramalar da yaptıklarını tespit ettik, lütfen büyü gibi haram kılınmış ve 7 büyük günahtan biri sayılmış çirkin bir olguya başvurmayın.


Bunun yerine Her Kapıyı Açan Anahtar Dualar Kitabına (tıklayın) bakabilirsiniz.

Kitapla alakalı yorumları aşağıdan takip edebilirsiniz:
İstersen Bu Mutluluk ve Huzur Duasını Her Kadın ve Erkek Okumalı ve Muhteşem Ayetel Kürsi Duası, Okumayan Pişman Olur başlıklarını da inceleyip istifade edebilirsin.

İlgili kelimeler: rüya tabirleri

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder