4 Şubat 2016 Perşembe

Ya Vedud Esması Yapmadan Önce Mutlaka Okumalısın!

Ya Vedud Esması
Ya Vedud Esması

Ya Vedud Esması Yapmadan Önce Mutlaka Okumalısın! Sırları, Faziletleri, Okunuş Şekli Hakkındaki Tüm Detaylar

Sevgili okurum, Ya Vedud Esması okumanın fazileti ve faydaları ile alakalı çok geniş bir bilgi birikimi elde etmek ve bu esmanın harika etkisini bütün hayatında ve işlerinde hissetmek istiyorsan bu yazıyı, son kelimesine dek okumalısın. Ve bunu yaparken de "üstünkörü" bir okuma yerine, derinlemesine ve irdeleyerek okumalı, gerekli kısımları da not almalısın.


Malum, Ya Vedud Esması konusundaki bütün sırları ve gizemleri anlatmak kolay değil; fakat bu yazıda bu mükemmel ve olağanüstü esmaya dair çok geniş ve doyurucu bilgiler aktaracağım için yazı biraz uzun olabilir.

Öncelikle Ya Vedud Esmasının hangi konularda ve hangi dilekler için okunabileceğini aktaralım:

Ya Vedud Esması Hangi Dilekler İçin Okunur?


Allahu Teala'nın bu mübarek esması, bir iksir-i azam gibidir ve bu yönüyle de her tür dilek ve isteğin Allah'a arz edilmesi için kullanılır. Bu esmanın etki gücü ve enerjisi o kadar büyüktür ki, her insan bu güzel esmanın muazzam gücüne sığınarak her dileğini Yüce Allah'a arz edebilir.

Kısaca Ya Vedud Esması, dileyen herkesin her türlü amacı ve hedefi için başvurabileceği muhteşem bir esmadır. Dolayısıyla sen de bu güzel esmadan tam anlamıyla istifade edebilmek amacıyla, evvela niyetini belirgin hale getirmelisin ve esmayı okuma sürecinde de bu niyeti daima aklında tutmaya çalışmalısın.


Ya Vedud Esması Okunurken Nasıl Niyet Edilir?


Örneğin, senin birini kendine aşık etmek için bu esmanın gücünden ve faziletinden yararlanmak istediğini farz edelim. Bu durumda şöyle niyet etmelisin:

"Allah'ım, senin Ya Vedud Esmanın hatırı ve fazileti için falan kişinin (burada aşık olmasını istediğin kişinin adını söylemelisin) bana eğilim göstermesini ve kalbinin benim kalbime çevrilmesini istiyorum ve bu masum istekle can u gönülden niyet ediyorum. Âmin."

Bu niyeti, kısık bir sesle kendine fısıldamalı ve birazdan uygulanacağımız bütün işlem basamaklarında da aklında tutmalısın. Tabi, yukarıda da söylediğimiz gibi Ya Vedud Esması, her türlü amaçla okunabilir. Burada önemli olan, niyeti değiştirmek ve bu niyeti kendi içimizde bütün kalbimizle istemektir.

Niyetimizi bütün kalbimizle getirdikten sonra ise, Ya Vedud Esmasını 33 kez okumalı ve ardından da 33 kez Ayete'l-Kürsi okumalıyız.

Tabi, bu esmayı okurken esmanın anlam derinliğini mutlaka ama mutlaka bilmeliyiz. Bunun için aşağıya bu esmanın anlamını alıyorum, bu kısmı kesinlikle bilmelisin:


Ya Vedud Esması
Ya Vedud Esması

Ya Vedud Esmasının Anlamı Nedir?


Sevgili okurum, Allah'ın bu kutsal ism-i şerifi, muhabbet, sevgi ve aşk ile alakalı bütün kelimelerin ve kavramların kaynağı olduğu gibi, bütün kainatın dengede durup muntazam bir şekilde düzenini koruması için de gerekli olan bütün kavramların özü ve temelidir.

Bu Esma, kainattaki ve haliyle dünyadaki bütün varlıkların bir arada ve uyum içinde varlığını sürdürebilmesi için onları bir araya getiren manevi bir ip gibidir. Çünkü Ya Vedud Esmasının kainattaki tesellisi olmasaydı, bütün kâinat bir kaos ve anarşiye sürüklenir, her şey yok olurdu.

İşte biz de 33 kez Ya Vedud Esması okuyacağımız ve ardından da 33 defa Ayete'l-Kürsi okuyacağımız esnada aklımızda sürekli olarak bu esmanın muhteşem anlamı olmalı.

Çünkü bu ism-i şerifin anlamı ne kadar iyi kavranırsa, dileğimizin gerçekleşme olasılığı da o kadar artacaktır inşâallah.

Buraya kadarki kısımda, 33 Ya Vedud ve 33 de Ayete'l-Kürsi okumamız gerektiğini söyledik; bundan sonraki kısımda ise bazı özel ifadeleri ve ayetleri, anlamlarını bilerek okumamız gerekiyor, şöyle ki:

Aşağıdaki her Arapça ifadeyi ve Türkçe anlamını 33 kez okuyacağız (Arapça kısımları kırmızı ile, Türkçe anlamlarını ise mavi ile yazacağım). Unutmayalım, her ifadeyi 33 kez Arapça, 33 kez de Türkçe okuyacağız ve ardından da her ifadeden sonra 3 kez Ya Vedud Esmasını okuyacağız.

Kısaca 33 adet Arapça, 33 adet Türkçe anlamı, 3 kez de Ya Vedud okuyacağız, bu okumalar esnasında tesbih kullanırsak daha iyi olur. Çünkü bu sayede sayıları karıştırmamış oluruz, işte başlıyoruz:

Arapça İfadeler ve Türkçe Anlamları

Yüsebbihu lillâhi mâ fissemâvâti ve mâ filard.

(Gökleri ve yeri yaratan kudretinin ve izzetinin hatırı için, seni gönlümüzdeki tüm güzel ve halis duygularla takdis ediyoruz ve senin her türlü kusurdan uzak olduğunu dile getiriyoruz. Bize gönlümüzdeki dileklerimizin gerçekleşmesi için yol ve imkân ver Allah'ım.)

İnnâ fetehnâ leke fethan mübînâ.

(Ey Allah'ım, sen Peygamber Efendimiz'e güzel ve kutlu bir fetih nasip ettiğini söylemiş ve onu bu fetihle onurlandırmıştın. Ve ona, şüphesiz ki biz sana apaçık bir fetih nasip ettik, demiştin. Şimdi biz de yüreğimizdeki masum dileklerin gerçekleşmesi hususuna senden apaçık bir fetih istiyoruz. Âmin.)

La maktuatin ve la memnuah.

(Allah'ım, senin cennet ehline sonsuz ikramlar sunacağını ve bu ikramlarla onların hem gözlerini hem de gönüllerini en uygun şekilde dolduracağını biliyoruz. Ayrıca oradaki sınırsız ikramların ardı arkası kesilmeyen ve hiçbir şekilde engellenemeyen bir şekilde akacağını da biliyoruz. Zaten senin ikram ettiğine kim engel olabilir? Ne olur bize de dileğimizi ikram eyle. Âmin.)

Tebârekellezi biyedihil mülk.


(Ey bütün mülkü ve kainatın her zerresini kudret elinde ve tasarrufunda bulunduran Allah'ım, senin mülkünde yaşayan kulların olarak, senin sonsuz ihsanların ve ikramların sayesinde ayakta duruyor ve soluk alıp veriyoruz. Ne olur, dileğimizi kabul ederek soluğumuzu uzat. Âmin.)

Evet, Ya Vedud Esmasının bu özel kısmını da bitirdikten sonra, artık son aşamaya gelmiş olacağız. Şöyle ki:

Ya Vedud Esmasının Son Kısmı


Bu son kısımda, artık Ya Vedud Esmasını bağlayıp şimdiye dek yaptığımız duaların gerçekleşmesi için 3 kez Fatiha okuyup duamızı tamamlamış olacağız. Ne var ki bu muhteşem esmanın çok önemli 4 noktasını daha bilmeli ve esmanın okunması sürecinde bu bilgileri dikkate almalıyız:

Ya Vedud Esması ve 4 Önemli Nokta

1. Başta da belirttiğimiz gibi, esmayı okuma sürecinin her aşamasında mutlaka ama mutlaka halis niyetimiz yanımızda olmalı ve tüm işlem basamaklarını bu şekilde gerçekleştirmeliyiz.

2. Duaların kabulü için sabahın erken saatlerinin kıymetini bilmeli ve mümkünse bu duayı da bu saatlerde yapmaya çalışmalıyız.

3. Bu esmayı telaffuz etmeye başlamadan evvel abdest almanın daha faziletli olacağını aklımızda bulundurmalıyız.

4. Eğer Ya Vedud Esması ile birini kendine aşık etmek istiyorsan, şu kitabı da (tıkla) mutlaka okumalısın.

Linkini verdiğim En Etkili Aşk Duaları Kitabı ile ilgili birbirinden acayip okur yorumlarını incelemeniz için aşağıya yorumların bir kısmını aldık:

Dilersen Nazar Duası İçin Bu Yazıyı Mutlaka Okumalısın! ve Papaz Büyüsü Nasıl Yapılır, Bozulur? Okumayan Pişman Olur başlıklarına da göz atabilirsin.

İlgili kelimeler: ya vedud esması

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder